Haber

TMB’den kentsel dönüşümün afet odaklı tamamlanması çağrısı

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Başkanı Erdal Eren, kentsel dönüşümün afet odaklı bir yaklaşımla bir an önce tamamlanması çağrısında bulundu.

Eren yaptığı yazılı açıklamada, 1-7 Mart Sarsıntı Haftası kapsamında kentsel dönüşüm için çağrıda bulundu.

Türkiye’de 400 binin üzerinde müteahhit olduğunu belirten Eren, bunların bir kısmının hiç eğitim almamış kişiler olduğuna dikkat çekti. Eren, “Depremler ülkemizde yıkım ve acı getirir. Her fırsatta söylediğimiz gibi, öncelikle kentsel dönüşüm sürecinin afet odaklı ele alınması ve ivedilikle tamamlanması gerektiğini görüyoruz. Bizler, Kahramanmaraş merkezli, ülkemizin kayıplarına yol açan sarsıntıların acısını millet olarak yaşıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tüm ülkemize geçmiş olsun diliyor, benzer felaketlerin bir daha yaşanmaması en büyük temennimiz.”

İnşaat Sektörü Bildirgesi’nde yapı güvenliğine ilişkin sorunlara ve analiz önerilerine dikkat çektiklerini belirten Eren, şunları kaydetti:

“O zamandan beri doğa, ülkemiz inşaatlarında gerçek planlamanın, gerçek projelerin, yetkin müteahhitliğin ve sıkı kontrolün değerini bize hatırlatıyor. İlk olarak 2019 yılında binaları sınıflandırmak için Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıt Tutulması Hakkında Yönetmelik yayınlandı. ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliklerine göre müteahhitler tarafından “Ülke genelinde aktif olarak ve taviz verilmeden uygulanmalıdır. Sektördeki kontrol sistem sistemleri de mutlaka güçlendirilmelidir. Bu süreçte sorumluluğun çok taraflı olduğunun bilincinde olarak imar affı gibi uygulamaları gündemimizden çıkarmalı, aksine yaptırımların caydırıcı olmasını sağlamalıyız.”

1999 öncesine ait şartnamelerle yapılan çok büyük bir yapı stoğu olduğuna işaret eden Eren, inançsız binaların süratle boşaltılması ve dönüşümün devlet bazında gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. vatandaşların inisiyatifi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu