Yaşam

Timur Harzadin’in hayat ve ilişkiler üzerine kitabı: Yeniden Bağlanmak

ensonhaber.com

18 yıldır insanların hayatına dokunuyor ve 100 yıl önce yaşamış tramvayı yerle bir ediyor. Psikoterapist ve yazar Timur Harzadin, geçmişteki duyguları yok eden bir kişi olarak, fiziksel hastalıkların temelinde ruhsal sorunların olacağını savunarak insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Timur Harzadin’in Yeniden bağlan”, “Neden Seni Seçtiğimi Sor” ‘ ve son olarak ‘Geçmişin Hayaletleri’ adlı üç kitabı var. Hayata yeniden tutunmanın, aşk ve aşk ilişkilerini anlamanın, kayıp ve yas sürecinde ruhumuzu onarmanın yolları bunlardır.

Harzad’ın Yeniden Bağlanmak kitabı hayata küsenler ve hayata karşı şansını kaybetmiş olanlar için bir başucu kitabı. Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan Timur Harzadin’in pikoloji ve bağlantılar konusunda değerli gözlemleri bulunmaktadır.

Ölüm ve inkar edilemez gerçek

Nasıl ki ölüm, yaşadığımız hayatın yadsınamaz gerçeklerinden biriyse, kayıp ve yas duygusunu yaşamak da hayatın kaçınılmaz bir modülüdür. Doğmak nasıl hayatın normaliyse, ölmek de hayatın normali.

Ölümün getirdiği üzüntü ve sıkıntıyı hissetmek, yas tutma ve iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Aslında her insan hayatı boyunca çok çeşitli ayrılık ve kayıp temalı kayıpların yasını tutar. Mevt bu kayıpların en kıymetlilerinden biridir. Bu kitabın ana odak noktası, ölümle birlikte gelen kayıp ve yastır.

Sayfa: 310

insanın psişik süreci

Psişik ölüm süreci, kaybı yaşayan kişi tarafından başlangıçta içsel olarak kabul edilmez. Ölen kişinin aslında hayatta olduğunu ve ölü olmadığını iç dünyasında defalarca “haykırır”. Ancak öte yandan dış dünyada taziyeye gelen insanlar yaptıkları ve telaffuzlarıyla merhumun öldüğünü hep hatırlatırlar.

ağlamak ve acı hissetmek

Bu durum aslında kayıp yakınları için tıbbi bir karşı çıkıştır. Duyguları çok kötü olan kayıp yakını, ölümü kabul etmeyen iç dünyası ile ölüm gerçeğini konuşan dış dünya arasında bir uzlaşmaya ihtiyaç duyar. Bu uzlaşma, üzüntü, keder, ağlama ve acı gibi pek çok duygu aracılığıyla yavaş yavaş sağlanır.

Kitap sayfası için link:

[email protected]

haberzile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu