Haber

Konya’da Sakura Ağaçları Rengarenk Çiçek Açtı

Güzel kokusu ve rengarenk çiçeğiyle sakura ağacı

KONYA – Konya’daki Kyoto Japon Parkı’nda yer alan ve Japonya’nın en önemli simgelerinden biri olan sakura ağaçları rengarenk çiçek açtı.

Konya Kyoto Japon Parkı’nda sakura ağaçları çiçek açıyor. Japon kiraz ağacı olarak bilinen bu ağaç nisan ortasında çiçek açar ve mayıs başında çiçeklerini döker. Sakura ağacının en belirgin özellikleri baharı müjdelemesi, çiçek açtıktan yaklaşık 10 gün sonra çiçeklerini dökmeye başlaması ve diğer kiraz ağaçları gibi meyve vermemesidir. Konya Büyükşehir Belediyesi ile Japonya’nın Kyoto şehrinin kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde 2010 yılında yapımına başlanan Kyoto Japon Parkı’nda onlarca sakura ağacını görmek mümkün. Kyoto Japon Parkı’na ek olarak, şehirdeki birçok parkta bu ağaçlar var. Japonya’nın en büyük sembollerinden biri olduğu için bu ağacın tohumlarının yurt dışına çıkarılması yasaktır. Sakura ağacının tohumlarının sadece iki ülke arasındaki dostluk ve bağları geliştirmek amacıyla 9 ülkeye gönderildiği biliniyor. Sakura ağacını çiçekleriyle görenleri kendine hayran bırakırken, fotoğraf tutkunlarının da uğrak yerlerinden biri haline geldi.

“Pembe çiçekleri var, güzel kokuyor”

Konya’da yaşayan ve fırsat buldukça Kyoto Japon Parkı’na gelen Zeynep Köreken Dartıcı, “Tramvaya bindik ve önünde hızla iniyor. Buraya görmeye geldik çünkü bahar mevsiminde, her yer sakura çiçekleriyle dolu çok güzel olmuş bizde fotoğraf çekip video çekip paylaşacağız sakura çiçeği bir japon çiçeği hatta biz onu kiraz çiçeği olarak biliyoruz japonyada yetişiyor normalde konyada yetişiyor onlar Burayı sonradan yapmışlar, güzel yapmışlar. Pembe pembe çiçekleri var, mis gibi kokuyor. Kendine has bir havası var. Mutlaka görülmeli. Yağmurla ilgili pembe pembe çiçekler döküyordu, ben onu çekiyordum” .

Serpil Dartıcı, “Konya’da yaşadığım için her yıl buraya geliyorum. Böreğimi ona göstermek için getirdim. Çok güzel bir gezi yeri” diyen Serpil Dartici, “Konya’da yaşıyorum.

Harika bulduğunu ve Japonya’ya gitmeyi çok istediğini söyleyen Sıdıka Özşen, gitmesine gerek olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu