Teknoloji

Haluk Bayraktar’dan Türkiye’nin Eurofighter Typhoon alımına karşı çıkan Almanya’ya anlamlı tepki

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Almanya’nın, Türkiye’nin İngiltere ve İspanya’dan Avrupa Birliği yapımı 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı almasına engel olduğunu anlattı. Bayraktar, “Bu uçakların verilmemesi, tıpkı kendi İHA’larımızı geliştirmemize yol açtığı gibi, ülkemizde savunma ekosisteminin hızla gelişmesi açısından da avantaj sağlayacaktır.” dedi.

Türkiye, EUROFIGHTER TYPHOON SAVAŞ UÇAKLARI SATIN ALMAK İSTİYOR

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklamalarda bulundu. Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Güler, “Eurofighter üzerinde çalışıyoruz. Eurofighter’ı almak istiyoruz. Çok etkili bir uçak. Bu uçakların İngiltere, Almanya ve İspanya ile alakası var. Hem İngiltere hem de İspanya diyor ki” evet’, şimdi Almanya’nın bunu kabul etmesini istiyoruz.” “Çalışıyorlar. İngiltere ve İspanya ‘Bu sorunu çözeceğiz’ diyor. Eğer işe yararsa 40 Eurofighter uçağı almayı planlıyoruz.” söz konusu.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler

HALUK BAYRAKTAR’DAN DİKKAT DERECELENDİRME YORUMU

Almanya’nın Türkiye’nin Eurofighter Typhoon satın almasını onaylamamasına ilişkin Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar’dan dikkat çeken bir yorum geldi. Bayraktar, Almanya’nın Türkiye’nin Eurofighter satın alma isteğine engel oluşturmasının, ülkenin savunma ekosisteminin hızla gelişmesinin önünü açacağını kaydetti.

“SAVAŞ SAHASINDAKİ PLATFORMLAR İNSANSIZ SİSTEMLERE DÖNÜŞECEK”

Haluk Bayraktar, şunları söyledi: “Teknolojik ilerlemenin hızı, insanlı jet uçaklarının uçurulmasının giderek riskli hale geleceğini gösteriyor. Yakın gelecekte muharebe sahasındaki platformlar büyük oranda insansız sistemlere dönüşecek.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar

“ÜLKEMİZDE SAVUNMA EKOSİSTEMİNİN HIZLA GELİŞİMİNE AVANTAJ SAĞLAYACAK”

Bu uçakların sağlanmaması hem kendi İHA’larımızı geliştirmemizi sağlayacak hem de ülkemizde savunma ekosisteminin hızla gelişmesi açısından avantaj sağlayacak.

“ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR NOKTAYA ULAŞMAMIZI SAĞLAYACAK”

Yenilikçi teknolojiler geliştiren bir ülke olmamız gelecekte çok daha güçlü bir noktaya ulaşmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle projesini tamamen öz kaynaklarımızla yürüttüğümüz Bayraktar KIZILELMA’yı dünyanın en gelişmiş insansız savaş uçağı haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

EUROFIGHTER TYPHOON SAVAŞ UÇAĞI

Eurofighter Typhoon, Avrupa Birliği tarafından üretilen çok amaçlı, çift motorlu, delta kanatlı bir savaş uçağıdır. Tasarımı Fransız Dassault Rafale, İsveç Saab Gripen ve Rus MiG 1.44 uçaklarına dayanıyordu. Çeviklik ve gelişmiş elektronik sistemler en belirgin özellikleridir.

Eurofighter Typhoon savaş uçağı

EUROFIGHTER TYPHOON’UN ÖZELLİKLERİ

İki adet Eurojet (Yurojet) EJ200 motora sahiptir. Tek ve çift pilotlu versiyonları bulunmaktadır. Ulaşabileceği en yüksek hız ise 2.390 km/saattir.

bayramichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu