Haber

AB’den kadına yönelik şiddete yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği (AB), kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, hak ihlali ve tacizden 2’si Taliban yönetiminden olmak üzere 9 kişi ve 3 kuruluşa yaptırım kararı aldı.

Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre yaptırım kararı, Dünya Kadınlar Günü öncesinde AB’nin “Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi” kapsamında alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Sözden eyleme geçiyoruz” dedi. terimini kullandı.

Borrell, dünyanın neresinde olursa olsun kadına yönelik her türlü şiddet için mücadele edeceklerini belirterek, bugün aldıkları kararla toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinsel şiddete yönelik çabalarını artırdıklarını ve bunun için çalıştıklarını söyledi. bu suçları işleyenler cezasız kalmıyor.

AB’nin yeni yaptırım kararı, Taliban’ın Yüksek Öğrenim Bakan Yardımcısı Nida Muhammed Nedim ile İyiliğe Davet ve Kötülükten Korunma Bakan Yardımcısı Şeyh Muhammed Halid Hanefi’yi Afganistan’da kadınlar ve kız çocukları için yüksek öğrenimi yasaklayan ve Afganistan’da kadınlara karşı ayrımcılık yapan kararnameler çıkardıkları için kınadı. kamusal alan da içerir.

Ayrıca, Moskova Polis Karakolu, Ukrayna’daki savaş sırasında cinsel şiddet uyguladığı gerekçesiyle görevlileri ve Rus Silahlı Kuvvetlerinin bazı üst düzey komutanları tarafından keyfi gözaltı ve insanlık dışı muamele nedeniyle yaptırım listesine alındı.

Cinsel şiddeti bir savaş taktiği olarak sistematik olarak kullandıkları için Güney Sudanlı milislerin komutanları ve cinsel şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı insan hakları ihlallerindeki rolleri nedeniyle Myanmar İçişleri Bakan Yardımcısı Toe Ui de yaptırımlara dahil edildi.

İran’daki Karçak Hapishanesi, Suriye Cumhuriyet Muhafızları ve Myanmar Askeri Güvenlik Dairesi de yaptırım uygulanacak kurumlar arasında sıralandı.

AB yaptırımları arasında varlıkların dondurulması ve AB’ye seyahat yasağı yer alıyor. Ayrıca yaptırım listesindeki kişi ve kuruluşlara doğrudan veya dolaylı olarak fon sağlanması da yasaktır.

habersorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu